Wiadomości Telewizji KTK – 30.03.2021

W programie:

  • Pisanki wciąż zachwycają swoim wzornictwem i kolorami. Najstarsze pochodzą z terenów Mezopotamii. W Polsce podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono pisanki z końca X wieku. W procesie chrystianizacji włączono je do elementów symboliki wielkanocnej. Tak oto narodził się zwyczaj kolorowania jaj.
  • Szybkimi krokami zbliża się Wielkanoc. To najważniejsze święta dla chrześcijan, ponieważ jest to czas gdy obchodzimy pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Towarzyszy im tradycja święcenia palm czy jajek, co ma znaczenie symboliczne. Jakie zwyczaje panowały dawniej na tych ziemiach? Jak Wielkanoc świętowali dawni mieszkańcy tych ziem?
  • Kętrzyńskie Centrum Kultury przygotowało niezłe jaja. Dokładnie trzy, które już stoją niedaleko ławeczki Wojciecha Kętrzyńskiego. Gdyby ktoś chciał więcej to może ruszyć na rodzinną przygodę w poszukiwaniu jaj wielkanocnych.
  • „Tu rodziła się Solidarność” to tytuł wystawy, która 26 marca została otwarta w 14. polskich miastach. Kętrzyn był jednym z nich. Ekspozycję, którą można podziwiać pod ratuszem przygotował Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy miasta Kętrzyn