Ruszył program „Teleopieka” w Gminie Kętrzyn

5 września Wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski wraz z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie Robertem Trusewicz osobiście wręczyli pierwsze zakupione przez Gminę zestawy Teleopieki zakwalifikowanym do tego projektu osobom.


Przypomnijmy, 5 czerwca wójt gminy podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowę na realizację projektu Teleopieki dla 20 mieszkańców Gminy Kętrzyn w wieku powyżej 60 lat. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 10 960 zł z czego 5 480 zł to dotacja z samorządu Warmińsko- Mazurskiego. Teleopiekę w Gminie Kętrzyn realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Teleopieka to forma wsparcia dla osób zależnych, niepełnosprawnych, chorych, samotnych, które wymagają pomocy. Każda osoba otrzymuje zestaw (telefon + tzw. „guzik życia” – bransoletka umieszczona na nadgarstku) i w razie potrzeby osoba po naciśnięciu czerwonego przycisku łączy się bezpośrednio z całodobowo funkcjonującym Centrum Operacyjno- Alarmowym (COA) Teleopieki obsługującego zgłoszenia. Dyspozytor odbierający połączenie od podopiecznego decyduje o powiadomieniu odpowiedniej osoby (rodzina, osoby z sąsiedztwa) lub służb ratunkowych (pogotowia, straż, policja), co niejednokrotnie może takiej osobie uratować życie.

W wielu przypadkach posiadanie „guzika życia” pozwala podopiecznym nadal zamieszkiwać we własnym domu bez konieczności umieszczania w Domu Pomocy Społecznej bądź Zakładach Opiekuńczo- Leczniczych.

Robert Trusewicz