Skate Park na podglądzie

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Kętrzyn dąży do zwiększenia zasięgu monitoringu wizyjnego miasta. W ramach jego rozbudowy już od teraz na terenie Skate Parku funkcjonuje 8 kamer. Informacje w tym temacie podczas konferencji prasowej przedstawił burmistrz miasta Ryszard Niedziółka oraz jego zastępca Maciej Wróbel.

Kętrzyński Skate Park to dla wielu mieszkańców miejsce, gdzie aktywnie i przyjemnie spędzają czas z rodziną. Jednak do tej pory nie mogli czuć się w pełni bezpiecznie, bo obiekt nie był w żaden sposób zabezpieczony. Teraz ma się to zmienić. Od kilku dni wszystko co się dzieje na skate parku jest monitorowane przez 8 nowych kamer. Każda z nich jest wysokiej jakości i pracuje w podczerwieni, więc bez problemu poradzą sobie w porze nocnej. Główne centrum obserwacyjne znajduje się na obiekcie basenu „Kętrzynianka”. Całkowity koszt zbudowania monitoringu  zamknął się w kwocie 35 tysięcy złotych.

Jeszcze w tym roku planowany jest montaż dodatkowych kamer, które pozwolą objąć monitoringiem m.in. miejski basen „Kętrzynianka”, będzie to 18 kamer oraz 5 przy „Hali Mistrzów”.  Kolejne 25 kamer ma pilnować bezpieczeństwa na terenie miasta. W przyszłym roku zaplanowano umieszczenie kamer na stadionie przy ul. Bydgoskiej i obiektach przy ul. Kazimierza Wielkiego. Ogółem w miejskim budżecie zabezpieczono kwotę 200 tysięcy złotych na rozbudowę monitoringu miejskiego.  

Nowy monitoring na kętrzyńskich ulicach, to również szybsze interwencje patroli policyjnych oraz straży miejskiej. Podgląd kamer posłuży do analizy zdarzeń i podejmowania bezpośrednich interwencji, ale również może być materiałem dowodowym w różnych dochodzeniach. Dlatego straż miejska, która od wielu lat do tej pory nie była doposażona niebawem otrzyma 2 elektryczne skutery oraz samochód. Dzięki temu praca funkcjonariuszy ma być sprawniejsza.

Ponadto w Kętrzynie od 1 lipca rusza „telefon obywatelski”. Dzwoniąc pod numer 89 752 92 29 każdy mieszkaniec przez całą dobę będzie mógł zgłosić każdą sprawę.

 „Od godziny 8.00 do 22.00 będzie go odbierać osoba dyżurna, natomiast w godzinach 22.00 – 8.00 wszystkie sygnały notować będzie automatyczna sekretarka. Wszystkie sygnały będą trafiać bezpośrednio na nasze biurka i będziemy decydować jak je szybko i skutecznie rozwiązać” – mówi zastępca burmistrza Maciej Wróbel.

Wszystkie te działania są efektem wypracowanych wniosków, podczas jednej z pierwszych debat miejskich organizowanych przez burmistrza Ryszarda Niedziółkę. Wtedy też mieszkańcy opowiedzieli się za zwiększeniem monitoringu oraz za poprawą efektowności straży miejskiej.