IMGW ostrzega przed burzami z gradem i upałem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem i upałem. Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach może osiągnąć prędkość 115 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe i żółte alerty przed upałami i burzami z gradem.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

BURZE Z GRADEM
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, podkarpackim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie miejscami spadnie 30-50 litrów wody na metr kwadratowy, wiatr w porywach może wiać z prędkością do 115 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad. Alert ważny będzie od godziny 16 w czwartek do godz. 6 w piątek;

UPAŁY
W wielu regionach przewiduje się, że temperatura maksymalna w dzień będzie sięgała od 30 do 33 stopni Celsjusza. Alarmy drugiego stopnia wydano w województwach:

– warmińsko-mazurskim;
– podlaskim;
– podkarpackim (z wyłączeniem powiatów: bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego);
– małopolskim (z wyłączeniem powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, nowotarskiego, tatrzańskiego);
– śląskim (z wyłączeniem powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, Bielsko-Biała);
– lubelskim;
– mazowieckim;
– łódzkim (z wyłączeniem powiatów zachodnich);
– świętokrzyskim;
– opolskim (w powiatach: oleskim, strzeleckim, kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim).

W woj. warmińsko-mazurskim i opolskim alert będzie ważny do godziny 20 w czwartek. W woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim ostrzeżenie wygaśnie w niedzielę o 20.