Filmowa przygoda uczniów z PCE

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne zorganizowało konkurs pt. „Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z 4 województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Nasza szkoła postanowiła zmierzyć się z tym trudnym tematem po raz pierwszy.

Celem konkursu było przekazanie informacji dotyczących zasad profilaktyki HIV/AIDS, a w szczególności: ukazanie niepewności młodego człowieka w obliczu sytuacji okołotestowej; promowanie stałości uczuć, wierności, odpowiedzialnej inicjacji życia intymnego jako sposobu ustrzeżenia się przed zakażeniem HIV; propagowanie przekazu, że uzależnienia oraz AIDS dotyczą zwykłych ludzi, szczególnie tych, którzy dokonują niewłaściwych wyborów, często pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, dopalacze, alkohol); ukazanie takich wartości i postaw jak: poczucie solidarności z innymi, odpowiedzialność za siebie i bliskich, przyjaźń, miłość, przywiązanie, wierność oraz ukazanie psychospołecznych problemów osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Uczniowie: Kinga Bembenek, Wiktoria Natanek, Jakub Konieczny (z kl.3 TL), Julita Serwin (z kl. 3 TPS), Jakub Biedrzycki i Paweł Poreda (z kl. 2 TPS) pod okiem pedagoga szkolnego nakręcili 3 minutowy spot promujący odpowiedzialność za własne wybory. „W swoim filmie postanowiliśmy obalić mity, że wirus HIV już nam nie zagraża. Przeciwnie. W Polsce od kilku lat ma tendencję wzrostową. Kolejny mit dotyczy tego, że HIV dotyka tylko zmarginalizowane środowiska a przecież tak naprawdę każdy jest narażony na zakażenie, bez względu na wiek, płeć, status społeczny. Szczególnie narażeni są młodzi ludzie, nasi rówieśnicy, którzy często podejmują zachowania ryzykowne nierzadko pod wpływem środków zmieniających świadomość. Są to np. przypadkowe kontakty seksualne, heroiniści zakuwający się tą samą igłą, zabiegi kosmetyczne, percing czy tatuaże wykonywane w podejrzanych salonach. Chcieliśmy pokazać skrajne postawy wobec osób seropozytywnych: dyskryminacja, wykluczenie kontra tolerancja i akceptacja. Nasz film miał ukazać, jak łatwo jest się zakazić, wystarczy chwila zapomnienia. Brak ostrożności niesie poważne konsekwencje dla naszego życia i zdrowia oraz dla życia i zdrowia małego człowieka, którego sprowadzamy na świat. Ogólnie spot ma pozytywny przekaz, że z HIV można żyć i nawet ciężarna nosicielka wirusa może urodzić zdrowe dziecko stosując odpowiednią procedurę. Naszym zdaniem udało nam się przekazać tak wiele treści w tak krótkiej formie” – twierdzą zaangażowani w projekt uczniowie.

dav

2 kwietnia, 4 komisje wojewódzkie konkursu pt. „Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV” wyłoniły 12 filmów, które wzięły udział w uroczystym Finale. Na stronie WSSE w Olsztynie mogliśmy przeczytać, że poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Tym bardziej było nam miło, kiedy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy laureatami konkursu z województwa warmińsko – mazurskiego. Uroczysta Gala Finałowa „Międzywojewódzkiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV” odbyła się we wtorek, 9 kwietnia br. w Gdyńskim Centrum Filmowym. Do finału zakwalifikowały się prace – filmy z następujących szkół:
województwo kujawsko – pomorskie:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy – „Każda decyzja ma znaczenie”
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku – „Lek zwany wsparciem”
Zespół Szkół Niepublicznych im. J. Szatowskiego w Janowcu Wielkopolskim – „Wszyscy o tym wiemy nie wszyscy się stosujemy”
województwo pomorskie:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach – „Mały książę”
Powiatowy Zespół Szkół w Redzie – „(Nie)typowa historia”
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach – „„List”
województwo warmińsko – mazurskie:
Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie – „HIV-to się sprawdza”
Liceum Ogólnokształcące im. Kochanowskiego w Olecku – „Krótki film o HIV”
Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie – „Myślisz, że wiesz wszystko”
województwo zachodniopomorskie :
Zespół Szkół nr 9 im. R. Traugutta w Koszalinie – „HIV i AIDS to nie wyrok”
Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie – „nie Bezpiecznie z HIV”
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku – „Zawirowania życiowe Marlen

Podczas uroczystej gali mogliśmy obejrzeć projekcje 3 najlepszych filmów z każdego województwa biorącego udział w konkursie. Po seansach miał miejsce panel dyskusyjny, podczas którego specjaliści z zakresu HIV/AIDS oraz sztuki filmowej zadawali twórcom pytania na temat zekranizowanych obrazów. Szczególną uwagę ekspertów zwrócił podkład muzyczny dobrze dopasowany do scen oraz metaforyczność tytułu: HIV – to się sprawdza!!! – czyli sprawdza się, jest prawdziwa historia pokazana w filmie i sprawdza się czyli bada, diagnozuje, „testuje się” obecność wirusa.
W trakcie obrad komisji konkursowej na uczestników konkursu czekał poczęstunek a po nim odbyły się wykłady. Pierwszy, pt. Profilaktyka HIV/AIDS, wygłosił dr hab. med. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a drugi pt. Tajniki sztuki filmowej wygłosił pan Sławomir Pultyn – operator, fotograf, reżyser, autor filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Jury wyłoniło 3 zwycięzców:
I miejsce: film pt. „Każda decyzja ma znaczenie”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.
II miejsce: film pt. „Mały Książę”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.
III miejsce: film pt. „List”, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących
im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Wygranym gratulujemy i doceniamy kunszt artystyczny konkurencji. My wróciliśmy bez statuetki i nagród, ale za to z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji. Otrzymaliśmy dużo ciepłych słów po naszej projekcji oraz cennych uwag na temat tworzenia filmu i pragniemy je wykorzystać w kolejnym konkursie na film profilaktyczny, który już niebawem . A sam wyjazd do Gdyni, zwiedzanie miasta i zakwalifikowanie się do ścisłego finału sprawiły nam niezwykłą frajdę.

Magdalena Hubacz – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie