DIECEZJA MAZURSKA MA NOWEGO BISKUPA

W kościele ewangelickim w Mikołajkach, odbyło się uroczyste nabożeństwo, gdzie został konsekrowany ks. biskup elekt Paweł Hause na Biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego RP.

Konsekracji i wprowadzenia na urząd ks. Pawła Hause dokonał zwierzchnik Kościoła ewangelickiego w Polsce bp Jerzy Samiec. W uroczystości towarzyszyli także: ks. Bp Rudolf Bażanowski dotychczasowy Biskup Diecezji Mazurskiej, ks. Bp Mindaugas Sabutius, biskup Litewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, Arcybiskup Józef Górzyński oraz bp Jacek Jezierski. Ponadto nabożeństwo zgromadziło licznych parafian oraz gości z Polski i zagranicy.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 wikariusz w Zabrzu, 1994-1995 wikariusz w Ustroniu. Od 1995 roku pełnił służbę w największej mazurskiej parafii ewangelickiej w Kętrzynie. Od 1999 roku jako jej proboszcz.

Na zwierzchnika Diecezji Mazurskiej został wybrany podczas wyborczej sesji Synodu Diecezji Mazurskiej w listopadzie 2017 r. Jako biskup Diecezji Mazurskiej zastąpi na tym miejscu bp. Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę.

Więcej w najbliższym wydaniu „Kętrzyn dzień po dniu”.